Bill Gates dhe Melinda Gates drejt ndarjes pas 27 vitesh – Çifti i miliarderëve premtojnë vijimin e punës me fondacionin

Bill Gates dhe Melinda Gates drejt ndarjes pas 27 vitesh – Çifti i miliarderëve premtojnë vijimin e punës me fondacionin

Bill Gates, bashkëthemelues dhe ish CEO i Microsoft dhe gruaja e tij, Melinda French Gates, thanë në Twitter se ata do të ndahen pas 27 vjetësh. Të dy do të vazhdojnë të punojnë së bashku në përpjekjet filantropike, të cilat kanë adresuar arsimin, barazinë gjinore dhe kujdesin shëndetësor.

“Pas një mendimi të madh dhe shumë pune në marrëdhëniet tona, ne kemi marrë vendimin për t’i dhënë fund martesës tonë,” shkroi Bill dhe Melinda Gates në një deklaratë që Bill Gates shkroi në Twitter.

“Gjatë 27 viteve të fundit, ne kemi rritur tre fëmijë të mrekullueshëm dhe kemi ndërtuar një fondacion që punon në të gjithë botën për të mundësuar të gjithë njerëzit të bëjnë jetë të shëndetshme dhe produktive. Ne vazhdojmë të ndajmë një besim në atë mision dhe do të vazhdojmë punën tonë së bashku në fondacion, por nuk besojmë më se mund të rritemi së bashku si çift në këtë fazë të ardhshme të jetës sonë. Ne kërkojmë hapësirë ​​dhe privatësi për familjen tonë ndërsa fillojmë të lundrojmë në këtë jetë të re. ”

Vendimi pasqyron një ndryshim personal në krye të biznesit amerikan.

Bill Gates drejtoi Microsoft-in si CEO nga themelimi me Paul Allen në 1975 deri në 2000, duke lënë Steve Ballmer të drejtojë kompaninë, ndërsa Bill Gates u bë kryetari dhe shefi i arkitektit të softuerit. Në vitin 2008 Gates hoqi dorë nga roli i tij i përditshëm në kompani për të kaluar më shumë kohë në Fondacionin jofitimprurës Bill dhe Melinda Gates.

Vitin e kaluar Bill Gates u tërhoq nga bordi i Microsoft-it ndërsa koronavirusi u bë një forcë në të gjithë botën. Ai filloi të kalonte më shumë kohë në fondacion përkrah Melinda Gates. Të dy janë bashkë-kryesues dhe administrues të besuar të fondacionit, i cili filloi në vitin 2000.

Bill dhe Melinda Gates të dy punuan në Microsoft. Ajo kishte qenë një menaxhere e përgjithshme në kompaninë e programeve kompjuterike, ku punonte në produkte të tilla si enciklopedia Encarta, sipas profilit të saj në LinkedIn. Të dy u takuan në një darkë për punonjësit e Microsoft në 1987. “U deshën disa muaj para se të më kërkonte”, tha Melinda Gates më vonë. Bill Gates kishte peshuar të mirat dhe të këqijat në një dërrasë të zezë, dhe në vitin 1994 çifti u martua në Hawaii.

Detajet financiare të mënyrave të ndarjes së Gateses nuk janë ende të qarta. Bill Gates zotëron 1.37% të aksioneve të papaguara të Microsoft, të cilat vlejnë më shumë se 26 miliardë dollarë, sipas FactSet. Çifti ishin krijues, së bashku me Warren Buffett, të Giving Pledge, një program që kërkon që pjesëmarrësit të japin më shumë se gjysmën e pasurisë së tyre.

Në një moment çifti vendosi të transferojë 20 miliardë dollarë aksione të Microsoft në fondacion ndërsa u përpoqën të rrisnin angazhimin e tyre për filantropi, shkroi Bill Gates në një postim në blog në 2019. Sot fondacioni ka më shumë se 51 miliardë dollarë pasuri, sipas një regjistrimi të taksave, duke e bërë atë një nga fondacionet më të pasura në botë.

“Në rastin e Melinda, ajo është një partnere me të vërtetë e barabartë”, tha Bill Gates në dokumentarin 2019 të Netflix “Inside Bill’s Brain”. “Ajo është shumë si unë në atë që është optimiste dhe është e interesuar në shkencë. Ajo është më e mirë me njerëzit sesa unë. Ajo është pak më pak e vështirë për të njohur, e dini, imunologjinë, sesa unë. ”

Në 2015 të dy filluan të ndiqnin fushat për të cilat ishin të interesuar. Bill Gates themeloi Breakthrough Energy, një iniciativë për të ngadalësuar ndryshimin e klimës që përfshin një krah sipërmarrjeje, dhe Melinda Gates krijoi Pivotal Ventures, një kompani që bën investime për të nxitur barazinë.

Për Ditën e Shën Valentinit në vitin 2020, Bill Gates postoi një foto në Instagram duke e treguar atë duke qëndruar me krahun e tij rreth Melinda Gates. “Nuk mund të kërkoja një partner më të mirë në këtë udhëtim”, tha nëntitura.

Çdo vit për më shumë se një dekadë Gateses kanë botuar një letër në lidhje me punën e tyre të themelimit. Në atë të fundit, botuar në janar, ata reflektuan mbi ndikimin e pandemisë, përtej mbështetjes për zhvillimin e vaksinave. “Për ne, ditët u bënë një turbullirë e takimeve me video, alarme shqetësuese të lajmeve dhe vakteve në mikrovalë”, shkruan ata.

Bill Gates është personi i katërt më i pasur në botë, pas Jeff Bezos të Amazon, Bernard Arnault i LVMH dhe Elon Musk i Tesla, sipas Forbes.

Njoftimi vjen dy vjet pasi Bezos tha se ai dhe gruaja e tij, MacKenzie, ishin duke u divorcuar. Bill Gates dhe Jeff Bezos janë ndër njerëzit më të pasur në botë, dhe Amazon dhe Microsoft konkurrojnë në biznesin e cloud computing. Amazon tha në fillim të këtij viti se Bezos do të tërhiqej nga posti i tij si CEO dhe se shefi i reve Andy Jassy do ta pasonte atë.

SCAN

*Material i përgatitur nga portali SCAN. Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.