54 të shtruar në tre ditë në dy spitalet COVID në Shqipëri

Gjashtë të vdekur dhe 185 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri – Lajmet e funditGjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë kryer 1 281 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 185 qytetarë ndërsa rastet fatale kanë qenë 6 të moshës 59-76 vjeç. Numri i infektimeve të reja ka pësuar një rënie të ndjeshme duke shënuar kështu shifrën më të ulët që është evidentuar që prej 13 tetorit të vitit të kaluar.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 274 pacientë, 28 në terapi intensive nga të cilët 7 pacientë janë të intubuar. Nga ana tjetër në 24 orët e fundit janë shëruar 348 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 34,996 që nga fillimi i epidemisë.

Deri tani Shqipëria ka regjistruar 1 199 viktima të shkaktuar nga coronavirus ndërsa rastet aktive mbeten mbi 23 mijë persona. Ndërkohë deri tani janë kryer gjithsej mbi 264 mijë teste kurse numri i personave të shëruar ka arritur në gati 35 mijë persona./EuronewsAlbania