Hoti: Qeveria Kurti ka më së paku merita për marrëveshjen me MCC-në

Hoti: Qeveria Kurti ka më së paku merita për marrëveshjen me MCC-në – Lajmet e funditIsh-kryeministri Avdullah Hoti, tani deputet i LDK-së, Avdullah Hoti ka folur sot për marrëveshjen MCC e cila pritet të ratifikohet sot në Kuvend.

Hoti ka thënë se Qeveria aktuale e Kryeministri Albin Kurti, ka më së paku merita për këtë marrëveshje dhe meritat sipas tij, i ka ish-presidentja Atifete Jahjaga, transmeton Zeri.info.

“Duhet thënë se Qeveria Kurti ka më së paku merita për këtë marrëveshje, në fakt është Qeveria Kurti që e ka vonuar realizimin e kësaj marrëveshje”.

“Kjo marrëveshje ka filluar qysh në Qeverinë Mustafa dhe presidentja Jahjaga ka merita të vecanta për inicimin e kësaj marrëveshje. Në Qeverinë Mustafa kemi punuar gjatë në plotësimin e një listë të gjatë të kushteve për të hyrë në këtë lloj mardhënie kontraktuale me SHBA-në”, deklaroi Hoti në seancën e Kuvendit.

Ai tha se duhet të dihet e vërteta se si ka ardhur deri tek kjo marrëveshje. /Zëri