Java e Modës në Londër fillon me homazhet për Mbretëreshën Elizabeth

Java e Modës në Londër fillon me homazhet për Mbretëreshën Elizabeth

Nga një hapje me pamje tërësisht në të zezë e deri tek modelet që mbanin një foto të Mbretëreshës Elizabeth, Java e Modës në Londër filloi me homazhe për monarken e ndjerë, ndërsa fashionistat bënë nderimet e tyre gjatë periudhës së zisë kombëtare, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Organizatorët njoftuan javën e kaluar se Java e Modës në Londër do të zhvillohej si një “ngjarje biznes-me-biznes” duke respektuar protokollin mbretëror dhe duke mbajtur homazhe për mbretëreshën 96-vjeçare që vdiq më 8 shtator.

Festat janë shtyrë dhe shfaqjet e së hënës, ditën e funeralit shtetëror të mbretëreshës, janë riplanifikuar.

Ndërsa markat më të mëdha si Burberry dhe Raf Simons, ndër pikat kryesore më të pritura këtë sezon, u tërhoqën nga eventi i 16-20 shtatorit, për etiketat më të vogla të bëjnë një gjë të tillë është diçka mashtruese.

“Pra, shfaqjet dhe prezantimet, që është pjesa nga biznesi në biznes, ku dizajnerët tregojnë koleksionet e tyre para mediave ndërkombëtare, shitësve me pakicë, stilistëve… (është) pjesë e një kalendari global të modës. Nuk mund të zhvendoset,” tha për Reuters Caroline Rush, shefe ekzekutive e Këshillit Britanik të Modës./ KultPlus.com