Kim takon Ballukun: Të çrrënjoset korrupsioni, Bideni e ka bërë të qartë, do të ndërmarrim veprime

Kim takon Ballukun: Të çrrënjoset korrupsioni, Bideni e ka bërë të qartë, do të ndërmarrim veprime – Lajmet e funditAmbasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim është takuar sot me Belinda Ballukun, pasi kjo e fundit mori postin e ri si zëvendës kryeministre.

Në një postim në rrjetet sociale, kryediplomatja amerikane thekson ndër të tjera se konfirmuan bashkëpunimin e fortë me SHBA në lidhje me sulmin e fundit kibernetik kundër Shqipërisë.

Ambasadorja amerikan nënvizon gjithashtu çështjen e liftës kundrë korrupsionit. Ajo kujton se një gjë të tillë e ka bërë të qartë edhe presidenti Joe Biden, i cili e sheh korrupsionin si një kërcënim për sigurinë kombëtare dhe do të ndërmarrin veprime.

.“Sot u takova me Belinda Ballukun për ta uruar për portofolin shtesë si zëvendëskryeministre. Ne mezi presim forcimin e bashkëpunimit në të gjitha frontet, duke përfshirë përgjigjen ndaj sfidave ndaj sigurisë së ushqimit dhe energjisë në shkallë globale të shkaktuar nga lufta e pajustifikuar e Rusisë kundër Ukrainës.

Konfirmuam gjithashtu bashkëpunim të fortë SHBA në lidhje me sulmin e fundit kibernetik kundër Shqipërisë. Ekspertët amerikanë nga agjenci të ndryshme po mbështesin përpjekjet e Shqipërisë për të kryer mjekësi ligjore të plotë; rritja e sigurisë kibernetike për të mbrojtur qeverinë dhe qytetarët; dhe parandaloni përsëritjen.

Theksova rëndësinë e hapave më konkretë për të çrrënjosur korrupsionin, për t’u siguruar që zyrtarët të veprojnë sipas standardeve më të larta dhe të zbatojnë reformën në drejtësi. Si Biden e ka bërë të qartë, SHBA e sheh korrupsionin si një kërcënim për sigurinë kombëtare dhe ne do të ndërmarrim veprime në përputhje me rrethanat”, shkruan Kim. /abcnews