Featured Image

“Kroi i fshatit tonë”, nën interpretimin e veçantë të Shpresa Gashit (VIDEO)

Është padyshim një nga këngëtaret që ka lënë gjurmë në muzikën shqiptare me një karrierë muzikore 45-vjeqare, shkruan KultPlus.

E lindur në një familje në të cilën janë kultivuar vlerat e artit dhe muzikës, Shpresa i ka trashëguar ato duke i sjellë para publikut me një mjeshtëri artistike të jashtëzakonshme.

Ishte një nga vajzat e pakta shqiptare që në vitet e 70-ta kishte kryer studimet në Akademinë e  Muzikës në Zagreb të Kroacisë më pas fillon punën në televizionin e Prishtinës, duke qenë çdo herë aktive në muzikë.

Shpresa ishte një nga emrat e rrallë  të muzikës shqiptare që në ish-jugosllavi në festivalin e Opatisë  përfaqësoi Kosovën me këngë për në Eurovizion, ajo u shpërblye dy herë me çmimin e këngëtares me karrierë të suksesshme në Shqipëri si dhe çmimin “Mbretëresha Teuta” të cilin e marrin vetëm emra të mëdhenj të skenës së artit shqiptarë.

Me sharmin dhe elegancën  e saj dhe me një zë të mrekullueshëm, Shpresa ka ditur të bëjë gjithmonë publikun për vete, ajo ka një trashëgimi të pasur me shumë këngë.

E pyetur nëpër shumë intervista se cila është kënga e saj e preferuar, Shpresa ka thënë: Këngën që e ka më së shumti për zemër është ‘’Ballada për Drenicën” të cilën e ka kënduar në Akordet e Kosovës gjatë viteve 1988-1989.

KultPlus sot ju sjell një nga interpretimet e këngëtares, këngën “Kroi i fshatit tonë” të cilin përmes origjinalitetit, timbrit dhe një zëri të veçantë, Shpresa e sjell në mënyrë unike. / KultPlus.com