Lira pritet “të zhytet në inflacion” – Shkak bëhet Erdogan që shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore

Lira pritet “të zhytet në inflacion” – Shkak bëhet Erdogan që shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore

Lira turke mund të zhytet deri në 15% në një “reagim të shëmtuar” kur tregjet financiare të rihapen të hënën, kanë paralajmëruar analistët, pasi presidenti Rexhep Tajip Erdoğan shkarkoi shefin e bankës qendrore të vendit disa ditë pas një rritje të mprehtë të normave të interesit.

Me një ekspert që e quajti vendimin “aq të keq sa Brexit”, Erdoğan tronditi investitorët globalë duke hequr shefin e bankës pas vetëm pesë muajsh dhe duke e zëvendësuar atë me një besnik të partisë.

Erdogan ka vendosur fytyrën e tij kundër politikës ekonomike ortodokse dhe ka kundërshtuar vazhdimisht përdorimin e rritjes së normave si një mjet për të kontrolluar inflacionin dyshifror. Ai tani ka shkarkuar tre guvernatorë të në dy vjet.

Por analistët parashikuan që lira do të binte kur tregjet të hapeshin pasi kredibiliteti i bankës mori një goditje tjetër.

Guvernatori në largim, Naci Agbal, i cili u emërua në nëntor, kishte fituar besimin e tregut duke rritur në mënyrë agresive normën e politikës me një total prej 875 pikë bazë në 19%, më e larta e çdo ekonomie të madhe.

Heqja e tij e tronditjes, e njoftuar në orët e para të së Shtunës, erdhi pasi banka rriti normat me një bazë më të madhe se sa pritej të Enjten në një lëvizje të krijuar për të frenuar inflacionin, aktualisht rreth 16%, dhe për të mbështetur monedhën.

Erdogan menjëherë emëroi Sahap Kavcioglu, një ish-anëtar i parlamentit për partinë e tij në pushtet AK dhe shefi i ri pritet të ndryshojë rritjen e normave të javëve të fundit.

D.B – SCAN
Burimi: The Guardian

*Material i përgatitur nga portali SCAN. Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.