Varianti britanik në Kosovë, alarm për kujdes dhe respektim të masave

Mbi 230 mijë të testuar për COVID-19 në vend që nga fillimi i pandemisë, rreth 1 mijë e 500 të vdekur – Lajmet e fundit231 mijë e 94 testime për COVID-19 janë bërë që nga fillimi i pandemisë në Kosovë.

Nga këto testime, gjithsej pozitivë kanë rezultuar 59 mijë e 931 persona.

Në raportin e fundit 24 orësh të Insitutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, bëhet e ditur se, gjatë pothuajse 11 muajve me pandemi në vend, kanë humbur jetën 1 mijë e 492 persona nga COVID-19.

“Numri total i rasteve pozitive është 59.931 raste nga 231.094 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.492 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 260 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 52.208 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.231”, thuhet në raport./Zëri