Qeveria Britanike kërkon ta dëbojë, shqiptari: Na trajtojnë si kafshë, e kemi shkelmin në fyt

Mbi 25 mijë emigrantë kaluan ilegalisht nga Franca në Angli që nga fillimi i 2022-ës, mes tyre edhe shqiptarë – Lajmet e funditTë paktën 25,000 migrantë kanë kaluar Kanalin anglez për në Kent deri më tani në vitin 2022, sipas shifrave të fundit nga Ministria e Mbrojtjes, shkruan BBC.

Një total prej 915 personash arritën në Kent me 19 varka të vogla të shtunën.

Gratë dhe fëmijët ishin mes një grupi të nxjerrë në breg nga një varkë shpëtimi RNLI në Dungeness.

Janë zbuluar 8,747 kalime në gusht deri më tani, me 3,733 në javën e kaluar. E hëna pa 1,295, totali më i lartë ditor i regjistruar.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, totali i përkohshëm i kalimeve për vitin e deritanishëm ishte 25,146. Kanë kaluar më shumë se katër muaj që kur Sekretarja e Brendshme Priti Patel zbuloi planet për të dërguar emigrantët në Ruandë në përpjekje për të penguar njerëzit të kalojnë Kanalin.

Që atëherë, 19,878 persona kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht.

Në prill, zonja Patel nënshkroi atë që ajo e përshkroi si një marrëveshje “të parë në botë” me Ruandën, sipas së cilës kombi i Afrikës Lindore do të priste emigrantët që Britania e Madhe konsideronte se kishin mbërritur “ilegalisht”.

Megjithatë, fluturimi i parë i dëbimit, që do të ngrihej në qershor, u ndalua mes sfidave ligjore.

 Numri i njerëzve që arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla nga Franca është rritur në mënyrë të qëndrueshme vitet e fundit.

Rreth 299 u zbuluan në 2018, të ndjekur nga 1,843 në 2019, 8,466 në 2020 dhe 28,526 vitin e kaluar, tregojnë shifrat zyrtare.

Ndërkohë, të dhënat nga agjencia e OKB-së për refugjatët tregojnë se të paktën 120,441 njerëz mbërritën në kontinentin e Evropës nëpërmjet Mesdheut nga toka dhe deti vitin e kaluar.

Si Rishi Sunak ashtu edhe Liz Truss kanë thënë se do të vazhdojnë me politikën e Ruandës nëse bëhen udhëheqës dhe kryeministra të partisë Konservatore./express