Isa Mustafa: Kur dialogoja unë në Bruksel, nuk flitej për “non-papers”

Mustafa kërkon nga Osmani e Kurti të garantojnë për krerët e UÇK-së – Lajmet e funditIsh-kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se asnjëri nga krerët e UÇK-së nuk paraqet rrezik për drejtësinë, nëse do t’u lejohej mbrojtja në liri.

 “Jam shumë i bindur se asnjëri nga krerët e UÇK-së, të cilët tani po përballen me akuza në Dhomat e Veçanta në Hagë, nuk paraqesin rrezik për drejtësinë, nëse do t’u lejohej të mbrohen në liri. Të gjithë ata kanë treguar gatishmëri të përballen me drejtësinë”, ka thënë Mustafa për lajmi.net.

Tutje, ai ka thënë se u takon institucioneve të vendit të garantojnë për ish-krerët e UÇK-së që po mbahen në paraburgim.

“Është më e pakta që institucionet e larta të vendit do të duhej të bënin për qytetarët e vet. Pozitat e larta kërkojnë edhe marrje të përgjegjësisë së lartë, të pëlqeu ose jo”, ka thënë Mustafa.

Kujtojmë se gjatë vitit 2004, kur kreu ish-gjenerali i UÇK-së Ramush Haradinaj po mbahej në paraburgim nga Tribunali i Hagës për krime lufte, ish-presidenti i atëhershëm nga radhët e LDK-së, Ibrahim Rugova, kishte garantuar për lirimin e tij me kusht.

Pas raportimit se Kroacia, Austria dhe Sllovenia kanë ofruar garanci që ish-krerët e UÇK-së që po mbahen në paraburgim në Hagë, një veprim i tillë po kërkohet edhe nga Qeveria e tanishme e Kosovës.