Në vitin 1993 Biden i tha në sy Millosheviqit: Ti je një kriminel lufte

Në vitin 1993 Biden i tha në sy Millosheviqit: Ti je një kriminel lufte – Lajmet e funditJoe Biden gjatë fushatës presidenciale në SHBA, ka folur shpesh për konfrontimet e tij të nxehta me diktatorët, anëtarët e bandave dhe udhëheqës të ndryshëm botërorë, duke u përballur me figura të fuqishme dhe duke i goditur ata me të vërteta të ashpra – në mënyrë private.

Një të tillë thuhet se e ka pasur edh eme ish-presidentin serb, Slobodan Millosheviq, për të cilin deklaron se i ka thënë privatisht se është kriminel lufte, transmeton Zeri.info.

Në librin e memoareve të ti “Promises to keep”, thuhet se ai u takua me Millosheviqin në vitin 1993 dhe i tha “Unë mendoj se ju jeni një kriminel lufte i mallkuar dhe duhet të gjykoheni si i tillë.”

Në vitin 2008, ndihmësi i Bidenit, John Ritch tha se nuk e mbante mend një deklaratë kaq të hapur, por e bëri çështjen më të butë: “Legjenda rritet. Por Biden sigurisht e futi në bisedë konceptin se Millosheviqi ishte një kriminel lufte. Millosheviqi reagoi me gjakftohtësi”.

Biden është zgjedhur president i 46-të i SHBA-ve nga zgjedhjet e 3 nëntorit./Zëri