Osmani në takim me Mattarellan diskutojnë për mundësitë e thellimit të bashkëpunimit

Osmani në takim me Mattarellan diskutojnë për mundësitë e thellimit të bashkëpunimit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka zhvilluar një takim zyrtar me Presidentin e Italisë, Sergio Mattarella, shkruan KultPlus.

Përmes një njoftimi në “Facebook”, Osmani shkroi se u konfirmuan marrëdhëniet miqësore në mes të dy vendeve dhe u diskutuan mundësitë e shumta për thellim të bashkëpunimit bilateral.

Postimi i plotë:

“Faleminderit për mikpritjen e ngrohtë, President Mattarella.

Në Romën historike pata kënaqësinë të mirëpritem nga Presidenti i Republikës Italiane, Sergio Mattarella, me ç’rast u konfirmuan marrëdhëniet miqësore në mes të dy vendeve tona dhe u diskutuan mundësitë e shumta për thellim të bashkëpunimit bilateral.

Me Italinë e historisë së jashtëzakonshme, artit botëror, traditës kulinare e pejsazheve magjepëse ka kaq shumë gjera që na bashkojnë. Por, mbi të gjitha na bashkon orientimi ynë i përbashkët për paqe, demokraci e sundim të ligjit. Andaj, së bashku diskutuam për hapjen e kapitujve të rinj të bashkëpunimit si dhe për kontributin tonë të përbashkët për paqe e stabilitet në rajon”, thuhet në njoftimin e saj. /KultPlus.com