Osmani në takim me ambasadorin e Gjermanisë Rohde, ka potencuar t’i dërgohen mesazhe të qarta Serbisë

Rohde takoi Osmanin: Vendimet për targa dhe dokumente udhëtimi janë legjitime – Lajmet e funditAmbasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka takuar gjatë ditës së sotme presidenten Vjosa Osmani.

Në takim, sipas diplomatit gjerman, është diskutuar për vendimin e fundit të qeverisë rreth shtyrjes së zbatimit të masës së reciprocitetit me Serbinë, por edhe atë për targat.

Me gjithë vlerësimin për shtyrjen e vendimit, Rohde ka thënë se vendimet janë legjitime dhe plotësisht në përputhje me marrëveshjet e Brukselit.

“Mirë që takova sot Vjosa Osmanin dhe diskutuam për zhvillimet aktuale, duke përfshirë vendimin për shtyrjen e zbatimit të vendimeve për targat dhe dokumentet hyrëse-dalëse deri më 1 shtator në koordinim me SHBA-në dhe BE-në. Theksova se vendimet janë legjitime/plotësisht në përputhje me marrëveshjet e Brukselit”, tha Ambasadori Rohde në një postim në Twitter. /Zëri