Shitet në ankand vetura e Princeshës Diana, dhuratë e fejesës nga princi Charles

Shitet në ankand vetura e Princeshës Diana, dhuratë e fejesës nga princi Charles

Një makinë e dhënë Princeshës Diana si një dhuratë e fejesës është shitur në ankand për më shumë se 52,000 paund. Pronari i Ford Escort Ghia 1981 e mbajti të fshehtë origjinën e saj për 20 vjet, transmeton KultPlus.

Makina, e renditur në Reeman Dansie’s Royalty, Antiques and Fine Art Sale në Essex, iu shit një ofertuesi telefonik me një çmim prej 47,000 paund, duke tejkaluar vlerësimin e saj para ankandit prej 30,000 – 40,000.

Ka regjistrimin e tij origjinal, 133,575 km në orë, bojëra dhe tapiceri origjinale. Ajo i përkiste një fanseje të familjes Mbretërore që nga viti 2000, e cili e ngiste atë me masë të vogël pa ua zbuluar historinë miqve të saj. Makina gjithashtu ka një kopje të një maskote argjendi bretkose të dhënë si një dhuratë për princeshën nga motra e saj, Lady Sarah Spencer. Automjeti u dhurua nga princi në maj 1981 dhe u përdor nga Princesha Diana deri në Gusht 1982. Ajo u vra në një aksident me makinë në Paris në 1997. Shitësja e makinës është përshkruar si një “admiruese e madhe” e princeshës. Ankanduesit thanë se ajo e mbante të fshehtë lidhjen Mbretërore të makinës nga miqtë e saj dhe në mënyrë efektive ishte zhdukur nga sytë e publikut për më shumë se 20 vjet. Një zëdhënëse e shtëpisë së ankandit tha se shitësja konfirmoi origjinën Mbretërore nga skedari i historisë së automjetit, numrin e regjistrimit dhe shumë fotografi të Princeshës Diana në makinë. Me tarifa, çmimi total i paguar për automjetin ishte 52,640 paund./KultPlus.com