Shtëpia e ankandeve bashkon koleksionin e bizhuterive të ‘humbura’ të Elvis Presley-t

Shtëpia e ankandeve bashkon koleksionin e bizhuterive të ‘humbura’ të Elvis Presley-t

Ekspertët dhe historianët e Elvis Presley kanë ditur prej kohësh për një koleksion bizhuterish që këngëtari i dha menaxherit të tij, kolonelit Tom Parker, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Si koleksionistët ashtu edhe fansat kanë shpenzuar dekada duke kërkuar për sendet, të cilat mendohej se kishin humbur. Falë Brigitte Kruse, themeluese dhe CEO e GWS Auctions, e cila gjeti dhe montoi pjesët, ato tani mund të shihen së bashku për herë të parë.

Dyqind artikuj, duke përfshirë unaza ari të veshura me bizhuteri, mansheta, orë dhe zinxhirë, do të dalin në ankand më 27 gusht. Gjithashtu përfshihet edhe kitara e luajtur nga Presley gjatë speciales televizive të tij të famshme “rikthimi” të vitit 1968.

Ish-gruaja e Presley-t, Priscilla, ka punuar me Kruse në koleksion, megjithëse Priscilla nuk zotëron asnjë pjesë.

“Epo, sigurisht që sjell kujtime”, tha Priscilla Presley për Reuters.

Ajo shtoi se ishte një shaka me ish-bashkëshortin e saj që ai vazhdimisht blinte ose porosiste bizhuteri për Parkerin, sepse menaxheri tashmë kishte gjithçka që i nevojitej dhe Presleys nuk dinte çfarë t’i blinte tjetër.

Priscilla Presley tha se projektoi disa prej artikujve duke përfshirë artefakte me logon për TCB Band, muzikantët që formuan seksionin e ritmit kryesor të grupit mbështetës të Presley-t në vitet e tij të mëvonshme. “TCB” do të thotë “të kujdesesh për biznesin”, një shprehje e preferuar e Presley-t.

Priscilla Presley e mbështeti ankandin pjesërisht sepse ishte lodhur duke parë kaq shumë artefakte të rreme të Elvisit për shitje.

“Ka kaq shumë produkte atje që nuk janë aspak autentike dhe kjo më shqetëson mua,” tha ajo.

“Dua të di me siguri se kjo do t’i shkojë dikujt që do të kujdeset për të, e do atë.”/ KultPlus.com