S'ka viktima, po zhvillohet një hetim i plotë

S’ka viktima, po zhvillohet një hetim i plotë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pas një sulmi ndaj Policisë së Kosovës në Liqenin e Ujmanit, shkruan KultPlus.

Kurti ka thënë se njësia policore e Stacionit Policor për Mbikëqyrjen e Kufirit (SPMK) në Zubin Potok, është qëlluar rreth 10 herë sot, derisa po bëheshin gati për një kontrollë rutinore me barkë në Liqenin e Ujmanit.

“Kjo është hera e dytë në më pak se një javë që Policia e Kosovës sulmohet nga bandat kriminale në pjesën veriore të territorit tonë, vetëm gjashtë ditë pas incidenteve të së dielës”, thuhet në postimin e tij mes tjerash.

“Fatmirësisht, shpëtuam pa viktima dhe tani po zhvillohet një hetim i plotë për këtë rast. Sot, në rrugë nuk ka barrikada”, ka shtuar Kurti.

Ndërkaq, siç ka potencuar ai, bandat kriminale vazhdojnë të barrikadohen kundër institucioneve të Kosovës të zbatimit të ligjit dhe luftës kundër krimit të organizuar. /KultPlus.com