Sllovakia heq dorë nga vaksinat Sputnik sepse popullsia nuk i preferon! ‘Ilsole24ore’: Mund të falen ose shiten në Ballkanin Perëndimor

Sllovakia heq dorë nga vaksinat Sputnik sepse popullsia nuk i preferon! ‘Ilsole24ore’: Mund të falen ose shiten në Ballkanin Perëndimor

Sllovakia do të heqë dorë nga 160 mijë doza vaksine Sputnik që i kishte blerë nga Rusia si rrjedhojë e kërkesës së ulët në popullatë për këtë vaksinë.

Dozat do të dhurohen ose shiten në vendet e Ballkanit Perëndimor, shkruan “Ilsole24ore”.

Bratislava ka blerë 200 mijë doza Sputnik që kanë afat skadence deri këtë verë. Vetëm 14 mijë e 214 sllovakë kanë kërkuar që të vaksinohen me këtë vaksinë.

SCAN

 

*Material i përgatitur nga portali SCAN. Ripublikimi mund të bëhet vetëm kundrejt citimit të autorësisë dhe burimit origjinal.