Vela: Është koha që BE-ja t’i sanksionojë veprimet e Vuçiqit

Vela: Është koha që BE-ja t’i sanksionojë veprimet e Vuçiqit – Lajmet e funditPas tensionimeve të mbrëmshme në veriun e vendit ka reaguar edhe shefi i stafit në Zyrën e Presidentës, Blerim Vela, duke shtuar se mbrëmë Serbia ka marrë mbështetje të plotë nga regjimi i presidentit të Rusisë Vladimir Putin.

Tutje Vela më tej ka kërkuar nga Bashkimi Evropian që t’i sanksionojë veprimet e Vuçiqit, shkruan Zeri.info.

Ai shtoi se Rusia e sheh Serbinë si një mjet destabilizimi për Kosovën, rajonin dhe Evropën.

“Serbia ka marrë mbështetje të plotë nga regjimi i Putinit dje për eskalimin e situatës në veri të Kosovës. Kjo është një konfirmim se Rusia e sheh serbinë si një mjet destabilizues për Kosovën, rajonin dhe Evropën. Është koha që BE-ja t’i sanksionojë veprimet e Vuçiqit”, shkroi ai në Twitter. /Zëri