William dhe Harry nuk do të ecin përkrah njëri tjetrit në funeralin e Princi Philip

William dhe Harry nuk do të ecin përkrah njëri tjetrit në funeralin e Princit Philip

Princi William dhe Princi Harry nuk do të ecin krah për krah gjatë funeralit të gjyshit të tyre Princit Philip të shtunën, ka konfirmuar familja mbretërore, njofton Insajderi.

Kushëriri i vëllezërve dhe motrave Peter Phillips, djali i Princeshës Anne, do të ecë mes tyre gjatë procesionit të hyrjes së varrimit në Kapelën e Shën Gjergjit në Kështjellën Windsor, tha një deklaratë nga Pallati Buckingham.

Gjatë një procesioni të dytë, William, dhe Peter, do të ecin krah për krah, pasuar nga Harry dhe David Armstrong-Jones, djali i Princeshës Margaret dhe Antony Armstrong-Jones.

Sapo të futen brenda në kishë, ata nuk do të afrohen shumë, pasi të pranishmit do të ulen nga dy metra larg, sipas udhëzimeve të COVID-19.

Urdhri i procesionit ishte “një ndryshim praktik dhe jo dërgim i një sinjali”, tha një zëdhënës i Pallatit Buckingham.

Vetëm 30 miq të ngushtë dhe anëtarët e familjes do të lejohen të hyjnë në kishëz për funeralin ceremonial mbretëror të Dukës së Edinburgut. Publiku gjithashtu është këshilluar të “qëndrojë larg” nga vendi dhe të ofrojë ngushëllime në internet, raporton Independent. /Insajderi.com