Ylli i Epokës së Artë të Hollywood-it dhe filmave të Hitchcock ka ndërruar jetë

Ylli i Epokës së Artë të Hollywood-it dhe filmave të Hitchcock ka ndërruar jetë

Aktorja amerikane Rhona Fleming – një yll nga Epoka e Artë e Hollywood – ka ndërruar jetë vetëm disa javë pasi mbushi 97 vjeç.

Ylli amerikan u quajt Mbretëresha e Technicolorit për punën e saj në filma me ngjyra të hershme në vitet 1940 dhe 1950 dhe u paraqit në kamera deri në vitet 1990.

Rhona ndërroi jetë në qendrën shëndetësore të Saint John’s, Santa Monica, California të mërkurën, edhe pse shkaku i vdekjes nuk është thënë ende.

Variety raporton se vdekja e yllit, e cila festoi ditëlindjen e saj të 97-të në gusht, u konfirmua nga sekretari i saj të Premten.

Rhona interpretoi si Mary Carmichael në filmin Spellbound të Alfred Hitchcock më 1945, një triller misterioz psikologjik në të cilin aktorja luajti një paciente në spitalin Green Manors.

Ajo mori vëmendjen gjatë karrierës së saj nga filmi i Jacques Tourneur 1947 Out of the Past dhe Robert Siodmak 1946 film Spiral Staircase.

Ajo gjithashtu punoi së bashku me Bing Crosby në mjuzikllin 1948 A Connecticut Yankee në King Arthur’s Court, dhe së bashku me John Payne në 1957’s Slightly Scarlet.

Kirk Douglas, Burt Lancaster, Bob Hope, Rock Hudson dhe aktori i shëndrruar në president të SHBA, Ronald Reagan, ishin gjithashtu midis bashkë punëtorëve të saj./Insajderi.com

Burimi: Mirror