8510ea3e4ff6b04ee1d3b2a39809 (1)

Zyrtare: United nuk kthehet në LK

Edhe zyrtarisht ëndrra e tifozëve të Manchester United për t’u kthyer këtë sezon në Ligën e Kampionëve do të mbetet vetëm ëndërr, pasi Federata Zvicërane e Futbollit (ASF) ka pranuar obligimin ndaj FIFA-s.

FIFA ka obliguar ASF që të dënojë me heqje të 36 pikëve në tabelë klubin Sion që ka bërë transfere të jashtëligjshme dhe edhe pse ASF ka refuzuar ta bëjë këtë në fillim me zyrtarët e klubit të Sion që janë zotuar t’i sqarojnë hesapet në gjyq, duket se ka ndodhur e kundërta.

FIFA kështu ka bërë të ditur me anë të një komunikate se ka marrë vendim që të mos e përjashtojë Zvicrën nga garat ndërkombëtare të futbollit pasi ka plotësuar obligimet ndaj organit më të lartë në futboll.

Kështu, Baseli i dy shqiptarëve që eliminuan Manchester Unitedin, Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, mund të bëhet gati për fazën e eliminimit direkt ndaj Bayernit të Munichut dhe Manchester United të garojë në Europa League, ku rival do ta ketë tmerrin apo rivalin lokal, Manchester City.